Här visas alla kommande aktiviteter. Det går också att bläddra bakåt i tiden för att se vårt arkiv med historiska aktiviteter.

Välkommen till en eftermiddag med solen i fokus! Vi visar upp solen på ett säkert sätt genom ett Lunt solteleskop som gör det möjligt att se solens yta i detalj, med bland annat solfläckar, granulering och ibland även protuberanser längs solens kant. Utöver detta kommer vi även att ha vanliga Newton-teleskop utrustade med neutrala densitetsfilter (ND-filter) för alternativa sätt att observera solen. Under aktiviteten hålls även ett kortare föredrag där vi berättar mer om solen, hur man observerar den på ett säkert sätt och vad man faktiskt kan se genom olika typer av solteleskop.
Familjedag vid Snöstorps församlingshem

Solförmörkelse, Perseiderna och grillkväll vid observatoriet
onsdag 12 augusti 2026-onsdag 19:00 – 23:59
Välkommen till en spännande kväll vid teleskopen – om vädret tillåter. Kolla kl 15 på www.hastro.se efter ev. ändringar!
I morgon inträffar en total solförmörkelse som bland annat kan ses från delar av Spanien. Här hos oss blir förmörkelsen partiell, men vid den största täckningen omkring klockan 20 kommer ungefär 83 procent av solen att vara täckt av månen och den skillnaden i energi kommer vi att mäta. Stående i vattenbrynet 🙂
Vi kommer att låna ut särskilda solförmörkelseglasögon så att alla kan följa förloppet på ett säkert sätt, vanliga solglasögon ger inte tillräckligt skydd.
Så väntar vi in meteorsvärmen Perseiderna som når sin topp under natten. Grillen kommer att stå framme under kvällen för den som vill ta med något eget att grilla. Ta gärna med en stol eller filt och kläder efter väder.
Tid och plats: Villshärads observatorium från klockan 19.

” Vad är svenska?”
Tid: Lördagen 19 september kl 12:00-12:45 Vetenskapscafé Stadsbiblioteket, Halmstad
Retar ni er på all engelska som trängt ut svenska ord…? Vad är ett språk egentligen och vad tror ni att ni själv pratar…?
Torbjörn Jansson, språkvetare och prisbelönt lärare,Högskolan i Halmstad
Plan 2, fri entré, fika finns att köpa

”Hjärnans självläkande förmåga”
Tid: Lördagen 17 oktober kl 12:00-12:45 Vetenskapscafé,
Plats: Stadsbiblioteket i Halmstad
Tänk att man opererade bort hela ena hjärnhalvan på ett litet barn och så blev ungen frisk! Tydligen kan hjärnan mer eller mindre reparera sig själv upp till en viss ålder. Hur är det för den vuxne?
Med Olga Calcagnile, barnneurolog på Hallands sjukhus
Fika finns att köpa.Plan 2, fri entré